Araba parasına partikül filtresi… | MERSİN MOZAİK

Araba parasına partikül filtresi…

Araba parasına partikül filtresi… haberivme.com

Partikülün araçlar daha verimli emisyon kontrolü için gerekli olduğunu belirten, baba mesleğini sürdüren çıraklıktan yetişme egzoz ustası Erkan Güraslan, Yüksek maliyet nedeniyle yanlış bilgilenen araç sahiplerinin egzozların partikül filtresini temizlenmek veya değiştirilmek yerine içinin boşaltıldığını, temizlenen partikül filtresinin 50 bin kilometre sorunsuz çalıştığını söyledi.

Çevre kirliliğini kontrol etmek adına zorunluluk getirilen partikül araç sahiplerini zorluyor.

Yeni nesil araçlarda bulunma zorunluluğu olan, egzoz emisyon değerleri ile uyumlu halde çalışan Partikül Filtresi sorunları filtre dolduğu an başlıyor. Kimi çevreler  Partikül filtresinin temizliği çözüm olmadığını savunurken, egzoz ustaları temizlemenin verimli olduğunu vurgulayarak, bakımı yapılan partikülün  50 bin kilometre sorun çıkarmadığını söylüyorlar.

Ailelerin çocuklarını çırak varmaktan kaçınmaları, yetkililerin gerekli önlemleri almamaları halinde  tamircilik mesleğinin gelecekte sona ereceği savunuluyor.

Partikülün araçlar daha verimli emisyon kontrolü için gerekli olduğunu belirten, baba mesleğini sürdüren çıraklıktan yetişme egzoz ustası Erkan Güraslan, Yüksek maliyet nedeniyle yanlış bilgilenen araç sahiplerinin egzozların partikül filtresini temizlenmek veya değiştirilmek yerine içinin boşaltıldığını, temizlenen partikül filtresinin 50 bin kilometre sorunsuz çalıştığını söyledi.

Normalde 300 bin kilometreye kadar ömrü olan fitrelerin bozuk yakıt nedeniyle çabuk tıkandığına dikkat çeken Sanayi Sitesindeki işyerinde görüştüğümüz Güraslan,” Çağın sorununa dönüşen çevre kirliliğini araçların egzoz gazları da artırıyor. Özellikle dizel araçların atık gazları daha yoğun olduğundan otomobil üreticileri gerekli önlemleri alsa da pratikte baypast ediliyor. Normalde 300 bin kilometreye kadar ömrü olan egzozun partikül filtresi kalitesiz yakıt nedeniyle çabuk tıkanıyor, bu nedenle araç çekişten düşüyor. Bazı araçların partikül filtreleri çok pahalı neredeyse orta halli araba parası, bu nedenle fiyatı 3-100 bin lira arasındaki flitleler değiştirilmek yerine içi boşaltılıp, uyarı sistemi de aracın beyninden devre dışı bırakılarak kullanıma devam ediliyor. Çok sakıncalı ve yasak olan bu durum doğaya zehir saçıyor. Oysa anılan filtrelerin her 50 bin kilometrede temizlenerek ömrü uzatılırken, çevre de kirletilmemiş olur. Bazı çevreler temizlemenin sorunu çözmediğini yayıp insanları filtreyi değiştirmeye yöneltiyorlar. Gayet verimli olan filtre temizliği 350-400 lira arası f,yatla Mersin’de yıllardır yapılıyor, ayrıca parçalanan araçlarda sağlanan filtreler temizlenerek 3500-4500 lira arasında piyasada satışa sunuluyor. Bu duruma rağmen masraftan kaçan araç sahipleri ile haksız kazanç peşindeki bazı özel servisler kafa karışıklığı yaratıyorlar…”görüşlerini dile getirdi.

Son dönemlerde işlerde büyük düşüş yaşandığını ifade eden Erkan Güraslan, ailelerin çocuklarını çırak vermemeleri nedeniyle usta yetişmediğini, yetkilerin gerekli düzenleme yapamamaları halinde tamircilik mesleğinin sonun geleceğini sözlerine ekledi.