Özhan Özdemir | BOĞADA BULUŞALIM | MERSİN MOZAİK
Özhan Özdemir

Özhan Özdemir

BOĞADA BULUŞALIM


İstanbul’da yaşadığımız dönemlerde, Kadıköy’de dershaneye giderken yanından geçip gittiğim ve eminim birçok insanın gördüğü boğa heykelinin hikayesini öğrendim bugün.

Meğer bizim onu gördüğümüzden çok daha fazlasıymış onun gördükleri ve serüveni.

Kadıköy’e gidiyorsanız adres tarifinde kullanacağınız yegâne yerdir boğa Heykeli. İşte Kadıköy’ün vazgeçilmez heykelinin ilginç serüveni. Alsas-Loren bölgesi, zengin kömür rezervleri sebebiyle Sanayi Devrimi sonrasında değerlenip Fransa ve Almanya arasında savaşa sebep olmuş.

1800’lü yıllarda bir türlü paylaşılamayan Alsas- Loren Bölgesi, yıllar boyunca Fransa ve Almanya arasında bir o yana bir bu yana sürekli el değiştirmiş. Fransa, Almanya ile girdiği savaşı kazanınca bunu simgelemek istemiş. Kızgınlığı ve heybetiyle düşmana korku salan bir boğa heykeli yaptırmaya karar vermişler. Boğa Heykeli, 1860’larda Paris’te Fransız heykeltıraş Isidore Bonheur tarafından yapılmış ve bölgeye 1870 Sedan Muharebesi’yle getirilmiş.

Alman General Bismarck tarafından AlsasLoren yeniden geri alınınca, “Fransızların gücü” de böylece yeniden Almanya’ya geçmiş. Ancak heykelin Almanya’daki yaşantısı çok sürmemiş. Hem I. Dünya Savaşı’ndaki Osmanlı-Almanya ittifakı hem de Alman İmparatoru II. Wilhelm ‘in dostluğundan dolayı Boğa, 1917’de İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne hediye edilmiş. İttihat ve Terakki Cemiyeti de Boğa heykelini Enver Paşa ‘ya hediye etmiş.

Boğa ilk olarak Beylerbeyi Sarayı ‘nın bahçesine, oradan da Yıldız Sarayı Şale Köşkü’nün büyük serası önüne yerleştirilmiş. I. Dünya Savaşı sonunda Enver Paşa’nın yurt dışına gitmesinden sonra, Boğa’nın Yıldız Şale Köşkü’nden sonra ilk görüldüğü yer, Enver Paşa ve Naciye Sultan’ın sahip oldukları “Bilezikçi Çiftliği” olmuş. Çiftliğin bir köşesinde unutulan, adeta kaderine terk edilen “gücün simgesi” Boğa, elli yıl kadar sonra hatırlanıp yeni yapılan Hilton Oteli’nin bahçesine taşınmış.

1970’li yılların başlarında, İstanbul’un Anadolu Yakası seyahati başlamış Boğa’nın. Kaderinde gezmek olan Boğa’nın Kadıköy’deki ilk durağı ise tarihi Şehremaneti binasının önü olmuş. Yaklaşık yirmi sene de burada kalan Boğa, nihayet 1987 yılında bugünkü yerine yani Altıyol’a taşınmış.

Boğa da buluşalım repliğinin kahramanı olan boğa, biz onun çevresinde herhangi bir yerde buluşma planları yapmadan önce geçmişte birçok kişiyle buluşmuş, estetik ve simgesel anlamda değerinden bir şey kaybetmemiş bir biçimde, tüm heybetiyle yerinde durmaya devam ediyor.ARŞİV YAZILAR