Ertuğrul Yekte | Nefes eksersizi… | MERSİN MOZAİK
Ertuğrul Yekte

Ertuğrul Yekte

Nefes eksersizi…


Önceki yazımda sporun yaşamımızdaki makro görünümü hakkında bir bakış açısı yaratmaya çalışmıştım.

Bugün bu bakış açısını mikro bakış olarak seçtiğim ilk konu olan nefes eksersizinin çocukluğumuzdan yaşlılığımıza kadar olan evrelerde doğru olduğunda katkıları, eksik olduğunda karşılaştığımız kayıplarımızı çok fazla derine inmeden sizlerle paylaşmak istiyorum.

Arkadaşlar tüm sağlıklı bebeklerin nefes alıp verirken göbeklerinin şişip indiğini yani diyafram nefesi denilen nefes şekliyle nefes alıp verdiklerini görürüz.

Üç ila dört yaşları civarında benlik kavramıyla nefes alıp verme şekilleri de değişerek devam eder.

Dünyada doğru nefes alıp verenlerin oranı ortalama istatistikliklere göre yüzde on civarında, yani yüzde doksanımız yanlış veya eksik yapıyoruz, ama bu yüzde doksanımız kısaca neler kaybediyoruz.

Doğru nefes hemen hemen her başarının, sağlığın, yaşam kalitesinin gençlikten hayatımızın sonuna kadar birinci sayfasıdır.

İlkyazımda bahsetmiştim, “Çocukluğumuzda yaptığımız sporları öyle bilinçli yapalım ki tüm hayatımızı etkilesin…” demiştim, işte tam ordayız; biz çocuklarımıza spor yaptırırken ya da oyunlar oynatırken beş ila altı yaş civarı onlara doğru nefes tekniklerini de, oyun gibi uzmanından alacağımız bilgilerle öğretebilirsek çocuklarımız dünyadaki doğru nefes alıp veren yüzde onluk kişilerin içerisine girerek.

Daha sağlıklı daha başarılı kaliteli hayatları olmasını sağlayabiliriz, yani çocukluğumuzdaki spor bizim yaşamımızın her evresini pozitif katkı sunsun.

Sizlere doğru nefesin hayat kalitesindeki öneminin yanında nefes eğitiminin çocukken alınarak, çocukken yaptığımız spor bilincinin önem ve anlamını anlatmaya çalıştım.

Hepimizin geleceği güçlü, sağlıklı, zeki ve insani en üst değerlere sahip olarak yetişen çocuk ve gençlere emanet olacaktır.

Değerli zamanınızı bana ayırarak yazımı okuyup paylaşanlara çok teşekkür ediyorum.

 

 

 ARŞİV YAZILAR