Ertuğrul Yekte | Hayata Doğru Pencereden Bakmak…      | MERSİN MOZAİK
Ertuğrul Yekte

Ertuğrul Yekte

Hayata Doğru Pencereden Bakmak…     


Çok değeri okurlarım hayata doğru pencereden bakmak başlığımı bugün sporu güncel hayatın içine aldığımızda nasıl toplumun dinamiklerini etkilediğini, insani değerlerin günümüz koşullarını olumlu, daha da olumlu herkesin en az kendi çapında daha mutlu, gelecekten umutlu hayalleri olan, olabildiğince en üst düzeyde sağlıklı toplum bireylerine sahip olabileceğimizi kısa başlıklarla anlatmaya çalışacağım. Arkadaşlar, ben sporun öneminden bahsederken anlatmak istediğim bu yaşam şeklini önce akademik kürsüler kurularak   bir çocuğun daha anne karnına düştüğünden başlayarak yirmi beş yaşına kadar olan sürede yapılacak çalışmaların bilimsel metotlarının devlet politikası olarak yapılmaya başlandığında,  yirmi ile otuz yıl sonra tüm dünyanın gıptayla bakıp örnek gösterdiği bir ülke oluruz iddiasındayım.

Hindistan’da gerçek hayattan uyarlanarak,“DANGAL” diye bir filim çekildi. Filimde sporun toplum değerlerini nasıl etkilediğini, zaman dediğimiz kavramın öneminden çocuk yetiştirme psikolojisi, kişinin sağlı gelecek hedefleri, evrensel dünyada yer, görünür tanınır olma gibi daha bir çok anlatımı konuşabiliriz .

İşte arkadaşlar dünyayı daha güzel, yaşanabilir kılacak en önemli dinamik bir çocuğun sporcu,  sporcu felsefesiyle yirmi beş yaşına kadar yetiştirilmesidir.

Bu devlet politikası yapıldığında inanın “DANGAL” filmindeki güreşçi kız gibi belki sporcu olamayacağız, ama en az onun gibi kişilikli, sağlıklı aile yapısından tut, toplum önceliklerini doğru değiştirecek kişilere sahip olacağız.

Kısaca arkadaşlar dünyayı olumlu yönde değiştirecek en önemli çalışma çocukların daha bebekliğinden yirmi beş yaşına kadar geçen süreyi bilimsel metotlarla geliştirilmiş, spor ve sporcu ruhu taşıyan bireyler olacaktır.

Tüm insanlara spor dolu bir hayat diliyorum…

 ARŞİV YAZILAR