Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu neden sonlandı? | MERSİN MOZAİK

Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu neden sonlandı?

Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu neden sonlandı? mersinmozaik.com

Mut’un Kıravga Köyünde doğup kıt olanaklarla okuyarak öğretmen olan Hüseyin Gezer, azimli kişiliğiyle Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’ne girip yoksul çocuklarına örnek olur.

2000’li yılların başında Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen “Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu” kapsamında yurtiçi ve dışından katılan çok sayıda sanatçı tarafından yontulan yaklaşık 150 heykel kentin meydan, bulvar ve caddelerine zenginlik katıyor.

Sempozyum kapsamında yurtiçi ve dışarıdan Mersin’e akın eden sanatçıların heykelleri, güzel görüntüler oluştururken yontu kültürünün tanınmasına da katkı sağladı.

Mut’un Kıravga Köyünde doğup kıt olanaklarla okuyarak öğretmen olup Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini rehber edinen Hüseyin Gezer, azimli kişiliğiyle Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’ne girip yoksul çocuklarına örnek olmuştu.

Alanında yürüttüğü başarılı çalışmaların yanı sıra, binlerce öğrenci de yetiştiren 2013 yılında yaşama veda eden Prof. Dr. Hüseyin Gezer, Mersin’in ismini uluslararası platformlarda da dillendirdi.

Prof. Dr. Hüseyin Gezer, dönülmeze göçse de eserleri ve yetiştirdiği öğrencilerle Mersin’in zenginliğidir.

Yaklaşık 8 yıldan beri düzenlenmeyen “Uluslararası Hüseyin Gezer Taş Heykel Sempozyumu” Büyük Akademisyen ve Sanatçının anısına, ara verilmemek üzere tekrar organize edilmelidir.

Çünkü Mersin’in meydan, park, bulvar ve kavşakları Hüseyin Gezerle gülüyor…