BÜYÜKŞEHİR, KÜLTÜR VE SANAT SEMİNER DİZİSİNİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ... | MERSİN MOZAİK

BÜYÜKŞEHİR, KÜLTÜR VE SANAT SEMİNER DİZİSİNİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ...

BÜYÜKŞEHİR, KÜLTÜR VE SANAT SEMİNER DİZİSİNİN İLKİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ... mersinmozaik.com

Tarlakazan, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin cesaret verici vizyonlarıyla bu işe kalkıştık. Biz AKOB olarak da bu işe girişebilirdik, ama bunun anlamı sınırlı olurdu. Kültür politikası konusu, yerel yönetimleri de yakından ilgilendiriyor. Yerel yönetimlerin bu alanda çok aktif aktörleri var. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kent Konseyi’nin gelişen vizyonlarından cesaret aldık. Paydaşlıkları ve destekleri ile bu vizyonu görebildikleri ve hemen destek verdikleri için de teşekkürlerimi iletiyorum...”

-‘MERSİN KÜLTÜR VE SANAT SİVİL GİRİŞİMİ’ PROJESİNİN İLKİ, BÜYÜKŞEHİR VE PAYDAŞLARININ KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ...

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin’i kültür ve sanat şehri yapmak için kent genelinde sürdürdüğü destekleri, aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda ‘Mersin Kültür ve Sanat Sivil Girişimi’ projesi ile ‘Kültür ve Sanat Seminer Dizisi’nin ilkini, Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği ve Mersin Kent Konseyi işbirliğinde gerçekleştiren Büyükşehir, kentte önemli bir kültür ve sanat etkinliğini Mersinlilerle buluşturdu. Etkinlik kapsamında Prof. Dr. Füsun Üstel, ‘Kültür Politikası’ başlıklı semineriyle kent bileşenlerine sunum gerçekleştirdi.

Kültür ve sanat faaliyetlerini kent genelinde yaygınlaştırmak için her geçen gün yeni projelere imza atan Mersin Büyükşehir Belediyesi, kent paydaşlarıyla bir ilki daha gerçekleştirdi. Bu kapsamda Büyükşehir, ‘Mersin Kültür ve Sanat Sivil Girişimi’ projesi ile Akdeniz Opera ve Bale Kulübü Derneği (AKOB) ve Mersin Kent Konseyi işbirliğinde, AKİB (Akdeniz İhracatçı Birlikleri) Salonu’nda ‘Kültür ve Sanat Seminer Dizisi’nin ilkini gerçekleştirdi.

 Ek küçük resmiEk küçük resmi

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Ulaş Bayraktaroğlu’nun yaptığı etkinlikte, İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) Kültür Hattı Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Füsun Üstel, ‘Kültür Politikası’ başlıklı semineriyle kent bileşenlerine sunum yaptı. Etkinliğe AKOB, Mersin Kent Konseyi, üniversiteler, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarından pek çok temsilci katıldı.

Etkinlikte seminer öncesi, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Lıly Tchumburıdze’nin öğrencilerinden, ulusal ve uluslararası birçok ödül alan Neva Ecmel Bildik ve Deniz Yakın, katılımcılara eşsiz bir müzik performansı sergilediler.

Özdülger: “Şehrimize katkı sunan bütün organizasyonlarda varız...”

‘Mersin Kültür ve Sanat Sivil Girişimi’ projesinde, AKOB ve Mersin Kent Konseyi’nin işbirliğiyle etkinliği düzenlediklerini belirten Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, “Önemli bir seminer için bir araya geldik. Etkinliğe, Prof. Dr. Füsun Üstel hocamız da davet edildi. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, bu çalışmaya destek olduk...” dedi.

Kültür politikası üzerine çok güzel bir seminerin gerçekleştirildiğini dile getiren Özdülger, seminerde yer alan bilgilerin kendisini derinden etkilediğini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanat faaliyetlerini destekleyerek, kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde yol aldıklarını kaydeden Özdülger, “Şehrimize katkı sunacağına inandığımız bütün organizasyonlarda her zaman varız” şeklinde konuştu.

Ek küçük resmiEk küçük resmi

Tarlakazan: “Mersin’de yerel yönetim anlayışındaki değişim, beraberinde kültür ve sanat alanında da canlı bir değişimi getirdi...”

Kültür ve sanat kavramının karışık bir kavram olduğunu ve Mersin’de yerel yönetim anlayışının değişmesiyle, kültür sanat alanında canlı bir değişim olduğunu dile getiren AKOB Başkanı Demet Tarlakazan, “Kültür politikası çok önemli bir konu. Bu alanda çalışan Prof. Dr. Füsun Üstel, İKSV Kültür Hattı Danışma Kurulu üyesi. Birçok yerel yönetim ve İKSV’nin projelerinde yer aldı. Ondan bu konuyu dinlemek istedik. Etkinliği AKOB olarak, kültür sanat seminer dizisi olarak yapmayı planlıyoruz. Bu da ilki. Önce taşları döşemek istedik...” dedi. Tarlakazan yapılan etkinliğin yerel yönetimler başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, üniversiteler gibi kent bileşenlerinin hepsini içine alan ve bu bileşenlerin fikir alışverişinde bulunmaları ve kendi vizyonlarını gözden geçirebilmeleri için hayata geçirildiğini sözlerine ekledi.

“Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonundan cesaret alarak bu işe kalkıştık...”

Mersin’de tüm bileşenlerle bir sinerji yaratmayı amaçladıklarını ifade eden Tarlakazan, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin cesaret verici vizyonlarıyla bu işe kalkıştık. Biz AKOB olarak da bu işe girişebilirdik, ama bunun anlamı sınırlı olurdu. Kültür politikası konusu, yerel yönetimleri de yakından ilgilendiriyor. Yerel yönetimlerin bu alanda çok aktif aktörleri var. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kent Konseyi’nin gelişen vizyonlarından cesaret aldık. Paydaşlıkları ve destekleri ile bu vizyonu görebildikleri ve hemen destek verdikleri için de teşekkürlerimi iletiyorum...” diye konuştu.

Ek küçük resmi