Vali Pehlivan,  “Mevlid-i Nebi Haftası” Programına Katıldı… | MERSİN MOZAİK

Vali Pehlivan,  “Mevlid-i Nebi Haftası” Programına Katıldı…

Vali Pehlivan,  “Mevlid-i Nebi Haftası” Programına Katıldı… mersinmozaik.com

Vali Pehlivan, "Tavrınızla, davranışınızla örnek olur, en az bir kişinin elinden tutup, onu dosdoğru yola, güzel ahlaka, iyi insan olmaya,çalışkan,üretken insan olmaya sevk etmeye çalışırsanız o birler 1000, binler 100 bin, yüz binler milyon olacaktır. Bunu samimiyetle yaptığınızda inanın sadece ülkemiz veya sadece İslam dünyası değil bütün dünya kazanacaktır…”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Toroslar Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde düzenlenen “Mevlid-i Nebi Haftası” ile “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kapsamında düzenlenen programa katıldı.

Programda konuşan Vali Pehlivan; “Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, Ekim ayının ilk haftası 1986 yılından itibaren 'Camiler Haftası' olarak kutlanmaya başlanmış olup 2003 yılında Din Görevlileri de eklenmek suretiyle 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' olarak o tarihten bu güne icra edilmektedir. 
Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası'na da tekabül etmesi itibariyle ikisi birlikte idrak ediliyor. Bu hafta vesilesiyle İl Müftülüğümüzün koordinasyonunda, hem İl hem de İlçe Müftülüklerimizin organize ettiği etkinlikler yapılıyor.
Bu hafta, sevgili Peygamberimizin 1452 yıl önce dünyaya teşriflerinin yıl dönümüne, doğum gününe tekabül etmesi hasebiyle elbette ki ayrı bir anlam taşıyor. Bu vesileyle sevgili Peygamberimize sonsuz salat ve selam ediyoruz. 
Haftanın konu başlığı; “iman ve istikamet”. İman adeta binanın temeli gibi. Nasıl temelsiz bir bina ayakta duramazsa, iman olmayan bir hayat da sağlıklı ve sürdürülebilir olamayacaktır.
Nitekim sosyal yaşamımızda da durum böyledir. Bir işte, hayata geçirmek istediğimiz bir projede başarılı olabilmek istiyorsak önce buna inanmamız gerekiyor. İnanmıyorsak zaten başta yola yenik çıkmışız demektir. İstikamet ise doğru olmak, dosdoğru olmaktır. 
Son yıllarda özellikle teknolojinin ve dijitalleşmenin hayatımıza girmesiyle birlikte doğru düşünmeyi, yüzeysel değil derinlemesine yapmak, doğruyu söylemek ve doğru olanı tatbik etmek durumundayız. 
Bu bağlamda Din Görevlilerimize de görevler ve sorumluluklar düşüyor. Öğretmenlerimizle bir araya geldiğimizde de aynı şeyleri söylüyoruz. Bir öğretmen model olmalı, lider olmalı. Nasıl anne, baba bir modeldir, bir liderdir, bir öncüdür çocuğunun gözünde, okulda da öğretmen öyledir. 
Camiler hepimizin, kapısı herkese açık. Camilere görevli olarak tayin edilmiş olan Din Görevlilerimizin de bağlamda örnek olma sorumluluğu vardır. Bu sorumlulukların gereğini yerine getirme ayrı bir önem taşımaktadır.  

İlimizde 1.596 camimiz var. 1.430 imam hatip olarak din görevlimiz var. Kuran kursu öğreticilerimiz, vaizlerimizle birlikte 2.200 civarında din görevlimiz var. 
İlimizde 30.500 öğretmenimiz var ki elbette çocukların ve gençlerin hepsine hitap etmeye, rehberlik etmeye çalışıyorlar. Okullarda Öğretmenlerimizle bir araya geldiğimizde, en az bir çocuk elinden tutulup yaşama hazırlansa, rehberlik edilse, çalışmaya, üretmeye yönlendirilse 30.500 öğrenciye tekabül eder diyoruz. 
Aynı şey sizler için de geçerlidir. Tavrınızla, davranışınızla örnek olur, en az bir kişinin elinden tutup, onu dosdoğru yola, güzel ahlaka, iyi insan olmaya,çalışkan,üretken insan olmaya sevk etmeye çalışırsanız o birler 1000, binler 100 bin, yüz binler milyon olacaktır. Bunu samimiyetle yaptığınızda inanın sadece ülkemiz veya sadece İslam dünyası değil bütün dünya kazanacaktır. 

Bu duygularla haftamızın hayırlara ve iyiliklere vesile olmasını temenni ediyorum. Burada bulunan bulunmayan müftülük bünyesindeki birimlerde, camilerde vazife yapan görevlilerimizin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, sağlık ve esenlik içinde başarılı vazifeler diliyorum.”görüşlerini dile getirdi. 

Programa; Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Ercan Atasoy, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz, İl Müftüsü Aydın Yığman, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile Din Görevlileri,Müftülük çalışanları ve vatandaşlar katıldı.