MTSO Başkanı Çakır: “Serbest bölgeler ve teknoloji geliştirme bölgelerinde vergi istisnaları ve muafiyetler devam etmeli…” | MERSİN MOZAİK

MTSO Başkanı Çakır: “Serbest bölgeler ve teknoloji geliştirme bölgelerinde vergi istisnaları ve muafiyetler devam etmeli…”

MTSO Başkanı Çakır: “Serbest bölgeler ve teknoloji geliştirme bölgelerinde vergi istisnaları ve muafiyetler devam etmeli…” mersinmozaik.com

Çakır, “Serbest Bölgeler ve Teknoparklar, Agroparklar gibi teknoloji geliştirme bölgeleri bu vergi istisnalarıyla, bu muafiyetlerle bir katma değer yaratıyor, ülkeye döviz kazandırıyor ve yabancı yatırımcı çekiyor. Özellikle teknoparklarda, bu istisna ve muafiyetlerle yüksek teknoloji üretiliyor. Bunun önü kesilmemeli…”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yeni vergi paketini değerlendiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, serbest bölgeler ve teknoloji geliştirme bölgelerinde vergi istisnalarının kaldırılmasının ar-ge veinovasyonyanında doğrudan yabancı yatırıma da zarar vereceğini söyledi. 

Daha önce iş dünyasının yeni vergi paketinden beklentilerini açıklayan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, iş dünyasının hazırlanan paketteki istisna ve muafiyetlerle ilgili düşüncelerini aktardı.

Ülkeye döviz getiren yatırımcıların önünün kesilmemesini isteyen Çakır, “Hazine ve Maliye Bakanlığının hazırladığı Yeni vergi paketinde, şirketlerin vergisel işlemlerinde, istisnaların ve muafiyetlerin kaldırılacağı ve ciro üzerinden vergi alınacağı haberleri var. Özellikle ciro üzerinde vergi uygulaması son derece yanlış bir uygulama olacaktır. Bunların sosyal medyada geçen, net olmayan konular olduğunu düşünmek istiyoruz.

Serbest Bölgeler ve Teknoparklar, Agroparklar gibi teknoloji geliştirme bölgeleri bu vergi istisnalarıyla, bu muafiyetlerle bir katma değer yaratıyor, ülkeye döviz kazandırıyor ve yabancı yatırımcı çekiyor. Özellikle teknoparklarda, bu istisna ve muafiyetlerle yüksek teknoloji üretiliyor. Bunun önü kesilmemeli. Bu istisnalar ve muafiyetler olmasa, küresel anlamda rekabetçi olamazlar, gelişemezler. Ar-ge anlamında bazı destekler devam etse de, ticari faaliyet anlamında birçok muafiyet ve istisna zaten daha önce kaldırılmıştı. Var olan zaten sınırlı olan vergi muafiyet ve istisnaların da kaldırılması özellikle ar-ge’ye, inovasyona, araştırmaya ve doğrudan yabancı yatırımlara zarar verir. Ülkeye döviz girmesini engeller.Vergi paketi üretimi, yatırımı, ar-ge’yi ödüllendirmeli, yok etmemelidir.Doğrudan yabancı yatırımcıyı çeken, döviz kazandıran, rekabetçiliği destekleyen serbest bölgeler ve teknolojide rekabetçiliği sağlayan, ar-ge ve yenilik kapasitemiz destekleyen teknoparklar gibi merkezlerde vergi istisna ve muafiyetleri devam etmelidir. Vergi paketi çalışması, kamu açıklarını finanse eden bir şey olmamalı, iş dünyası başta olmak üzere, tüm topluma nefes aldıracak, ekonomiyi güçlendirecek bir sonuç vermelidir.”görüşlerini dile getirdi.